Szkolenie NGK

11 marca 2022 roku w naszej Szkole odbyło się III szkolenie techniczne. Tematem szkolenia były: przewody zapłonowe; przepływomierze powietrza oraz MAP sensory. Szkolenie prowadził Pan Grzegorz Bąk -  wzięli w nim udział uczniowie klas: II TMP, IIITM i IIITP.

Prelegent  dokładnie  omówił  budowę,  aspekty  techniczne  montażu,  działania jak

i sposobów  diagnostyki -  przewodów zapłonowych, przepływomierzy powietrza, MAP sensora.

Główne zadanie przepływomierza  polega na pomiarze ilości powietrza, które jest zasysane do silnika. Przepływomierz wysyła informację do komputera, który dzięki temu jest w stanie precyzyjnie dobrać dawkę wtrysku paliwa. Dokładnie obliczony skład mieszanki jest szczególnie ważny w silnikach ZI.

Zadaniem MAP sensora jest ciągłe dostarczanie informacji do sterownika silnika o ciśnieniu absolutnym powietrza panującym w układzie dolotowym. Czujnik informacje te przesyła za pomocą sygnału analogowego lub cyfrowego. Dzięki tej informacji oraz innym parametrom, np. prędkości obrotowej silnika, temperaturze powietrza w kolektorze dolotowym, komputer pokładowy ECU oblicza gęstość oraz natężenie przepływu powietrza dostarczonego do komór spalania silnika.

Uczniowie zadawali pytania odnośnie w/w tematyki na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Prowadzący szkolenie zwrócił szczególną uwagę na zasadę diagnozowania, oraz co ma wpływ na zanieczyszczanie środowiska naturalnego, omówione zostały skutki awarii jak i przyczyny.

Pan Grzegorz ogłosił konkurs z nagrodami za rozwiązanie zadań, pierwszych trzech uczniów którzy najszybciej prześlą odpowiedzi otrzyma nagrody rzeczowe.

Prowadzący wskazał też strony www na których znajdują się informacje techniczne, można  sprawdzić swoją wiedzę z zakresu budowy i zasady działania produktów firmy NGK/NTK.

Każdy uczestnik szkolenia otrzyma certyfikat od firmy NGK.