Narodowe Czytanie 2018

CZYTALIŚMY ,,PRZEDWIOŚNIE" STEFANA ŻEROMSKIEGO

24 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W tym dniu  lekcje rozpoczynały się czytaniem przez radiowęzeł szkolny fragmentów powieści, której fabuła toczy się w Baku, Nawłoci i Warszawie. Głównym bohaterem jest Cezary Baryka poszukujący bezskutecznie "szklanych domów". W akcję włączyli się uczniowie z klas: II T i IV T. Wszyscy stanęli na wysokości zadania.

Historia akcji

Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym.

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury.

Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.