„Łączy nas krew, która ratuje życie. Bo tętni w nas dobro”

„Łączy nas krew, która ratuje życie. Bo tętni w nas dobro” - to hasło przewodnie apelu, który odbył się w naszej szkole 9 marca 2023 r. Był on poświęcony działalności Szkolnego Klubu Honorowych Dawców Krwi, który obecnie ma na swoim koncie ponad 440 litrów oddanej krwi.

W pierwszej części uroczystości Kacper Patla i Miłosz Obłój przedstawili prezentację, ilustrującą procedurę pobierania krwi, uświadamiającą słuchaczom jakie warunki musi spełniać potencjalny dawca krwi oraz podkreślającą fakt, że krwi nie można sztucznie „wyprodukować”.

Następnie Jakub Łukasik i Konrad Mikuszewski przeprowadzili wywiad z panem dyrektorem Mariuszem Kielarem – krwiodawcą, założycielem i pierwszym opiekunem szkolnego klubu, który powstał 13 grudnia 2002 roku, który opowiedział o swojej przygodzie z tym szlachetnym ruchem.

Podsumowując spotkanie  pani Grażyna Twardzik – obecna opiekunka klubu, również krwiodawca, podkreśliła, że krwiodawstwo to określona postawa wobec drugiego człowieka i wobec życia. Nie oczekując nagrody Honorowy Dawca Krwi śpieszy z pomocą nieznanym chorym i ofiarom wypadków, dla których krew jest często jedynym, niezbędnym i niezastąpionym lekiem.

Warto zaznaczyć, że co roku do grupy szkolnych krwiodawców dołączają nowi i choć ich przygoda związana z tym zaszczytnym ruchem rozpoczyna się w szkole, to zdecydowana ich większość  dzieli się tym darem życia przez wiele lat po skończeniu nauki.

Obecnie do zaszczytnego grona szkolnych dawców krwi należą:

1. Michał Dziura – IV TM
  2. Paweł Godek – IV TM