XI Memoriał Strzelecki imienia Bogusława Dziury

16 listopada minie kolejna rocznica nagłej i niespodziewanej śmierci naszego kolegi i przyjaciela Bogusia Dziury. Kim był Bogusław Dziura? Notka biograficzna mówi dużo, ale dla przyjaciół jest taka niepełna, uboga. Świetny trener, wychowawca, kolega, przyjaciel.

Bogdan kochał wojsko, kochał strzelectwo, kochał wędkarstwo. Ten człowiek nigdy nie był papierową postacią.  Jest ciągle obecny w naszej  pamięci.

Bogusław Dziura był wieloletnim zawodnikiem Klubu Śląsk Wrocław, reprezentantem Wojska Polskiego, wielokrotnym medalistą ogólnopolskich zawodów, mistrzem makroregionu i województwa. Prowadził kadrę strzelecką Bieszczadzkiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza oraz sekcję strzelecką w Górniku Sanok. W latach osiemdziesiątych odnosił sukcesy strzeleckie z MGKS "Nafta" w Krośnie. Pod koniec lat osiemdziesiątych, pracując jako nauczyciel w LO w Rymanowie, był współtwórcą sukcesów strzelców Startu Rymanów, a następnie Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Sokół".

 

W latach dziewięćdziesiątych związany był  już, poprzez swą pracę pedagogiczną, z  Jedliczem.

Bardzo wiele wysiłku i serca włożył w organizację sekcji strzeleckiej i budowę strzelnicy. Dzięki Jego zaangażowaniu w bardzo krótkim czasie przeprowadzono modernizację obiektu i zakupiono nowy sprzęt, a uczniowie jedlickich szkół zaczęli systematycznie odnosić sukcesy w tej trudnej dyscyplinie sportu.

Spędzał ze swoimi zawodnikami długie godziny na treningach na strzelnicy, zawodach i na przygotowaniach ogólnorozwojowych. Zawodnicy trenowani przez Bogdana odnosili sukcesy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, Mistrzostwach Polski Ligi Obrony Kraju, "Srebrnych Muszkietach", Mistrzostwach Makroregionu Małopolski, mistrzostwach okręgu.

Bogusław Dziura zmarł 16 listopada 2005 r.

Memoriał Jego imienia to wydarzenie sportowe, które zasługuje na naszą uwagę. Chcemy, by odbywał się co roku, bo On pewnie patrzy na to, co robimy i uśmiecha się, że Jego dzieło trwa. Rywalizacja między zawodnikami i drużynami to tylko jeden aspekt zawodów. Równie ważny w sporcie i życiu jest aspekt wychowawczy. Bogdan bez wątpienia w czasie kryzysu autorytetów był autorytetem. Memoriał, który żyje, który łączy ludzi, jest na to świetnym dowodem.